Zmiękczanie wody
Urządzenia do ochrony przed wapniem wiążą pozostałe w instalacji wapno ze sobą, tworząc maleńkie kryształy węglanu wapnia z części wapnia rozpuszczonego w wodzie. Dzięki temu wapno nie osadza się już w rurach lub kotłach.
Dlaczego zmiękczać wodę?
Powstawanie osadów wapnia (co potocznie określamy jako kamień kotłowy) w instalacjach i urządzeniach hydraulicznych czy grzewczych jest powszechnym problemem. Istnieją jednak rozwiązania, które są w stanie się z tym kłopotem szybko uporać.
Wapń, a także inne składniki, takie jak sole, rozpuszczone i nierozpuszczone metale mogą pozostawiać ślady i plamy na wielu powierzchniach. W takich przypadkach miękka woda prowadzi do zmniejszenia zużycia środków czyszczących w każdej branży, co nie tylko obniża koszty, ale także optymalizuje żywotność sprzętu.
Zmiękczacze dla przemysłu
Poważnym problemem, jaki pojawia się w trakcie eksploatacji przemysłowych układów chłodzenia oraz układów kotłowo-parowych jest występowanie niekorzystnego procesu, prowadzącego do pogorszenia efektywności wymiany cieplnej, co w konsekwencji skutkuje tym, że odkłada się kamień wodny.
Zmiękczanie wody polega na wymianie jonów wapnia i magnezu (odpowiedzialnych za jej twardość) na jony neutralne sodu. Proces ten odbywa się poprzez przepuszczenie wody przez złoże żywicy jonitowej, gdzie zachodzi proces zmiękczania. Ten tryb przekształcenia w miękką wodę, jak i regeneracja stacji odbywa się automatycznie.
Zapewniając wodę miękką unikniemy problemów takich jak:
-
powstający osad w instalacji,
-
obniżenie wymiany cieplnej,
-
zapychaniu wąskich wężownic występujących w maszynach i urządzeniach.
Dlaczego warto zastosować urządzenia od Watersystem
-
Działają bezobsługowo i niezawodnie.
-
Są nieskomplikowane i tanie w eksploatacji.
-
Złoża jonowymienne mają żywotność nawet do 20 lat.
-
Zbiorniki ciśnieniowe wykonane są z tworzywa.
-
Pozwalają pobierać wodę podczas regeneracji i decydować o ilości zużywanej soli.
-
Zmiękczacze mogą pracować w systemie wahadłowym lub równoległym.