Energetyka i ciepłownictwo
Sprawna i bezpieczna praca urządzeń ciepłowniczych zależna jest od jakości wody zarówno zasilającej kotły, jak i krążącej we współpracujących z nimi obiegach ciepłowniczych. Aby zredukować powstające w nich osady wapnia, należy zastosować układy zmiękczania wody. W celu wyeliminowania problemu zwiększonej ilości odsolin i odmulin konieczne jest zaś użycie systemu odwróconej osmozy. Watersystem doradzi w doborze odpowiednich urządzeń.
Uzdatnianie wody w energetyce i ciepłownictwie
Dlaczego warto uzdatniać wodę dla ciepłowni i elektrociepłowni?
Wysoka jakość wody ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ciepłowni oraz elektrociepłowni. Woda o odpowiednich parametrach powoduje wydłużenie żywotności najważniejszych elementów sieci ciepłowniczej, takich jak kotły, wymienniki ciepła czy przewody rurowe, dlatego szczególną rolę spełnia uzdatnianie wody. Energetyka i ciepłownictwo jako branże mają predyspozycje do szybkiego zwrotu z inwestycji, a odpowiednia pod względem wszelkich norm woda może się tylko do tego przyczynić. Powoduje ona także efektywny i bezawaryjny przebieg procesów oraz pozwala na większe oszczędności.
Sprawna i bezpieczna praca urządzeń ciepłowniczych zależna jest jednak od jakości wody zarówno zasilającej kotły, jak i krążącej we współpracujących z nimi obiegach ciepłowniczych. Jakość wody obiegowej i zasilającej kotły w sposób bezpośredni zależy od jakości wody dodatkowej, kierowanej do uzupełniania strat w tych instalacjach.
Stosowanie wody wodociągowej jako zasobu zasilającego do kotłów parowych powoduje wytrącanie się i osadzanie kamienia w instalacji (kotle), co z kolei skutkuje stratami energii i zwiększa zużycie środków chemicznych potrzebnych do czyszczenia kotła. Dzięki zastosowaniu układów zmiękczania wody redukowany jest powstający osad wapnia, a wodorowęglany zawarte w wodzie surowej bez przeszkód przenikają przez stację zmiękczania do kotła, rozkładając się na dwutlenek węgla (CO2) i wodorotlenek sodu (NaOH) i tworząc korozyjny kondensat. Sytuacja ta wpływa na pojawienie się zwiększonej ilości odsolin i odmulin. W celu wyeliminowania tego problemu konieczne jest zastosowanie systemu odwróconej osmozy.
Jak zmniejszyć straty ciepła - nowoczesne techniki uzdatniania wody
Konieczność odsalania kotłów parowych jest wymogiem producentów kotłów dotyczących utrzymania odpowiedniej zawartości soli i zasadowości. Częstotliwość odsalania oraz ilość odsolin uzależniona jest od kilku podstawowych czynników: typu kotła, ciśnienia roboczego oraz jakości wody zasilającej i uzupełniającej kocioł. Instalacja stacji obróbki wstępnej w odpowiedniej technologii uzdatniania wody ma znaczący wpływ na jakości wody kotłowej i poziom zawiesin oraz rozpuszczonych cząstek stałych (TDS).
Zapewnia to zmniejszenie objętości odsolin i redukuje straty energii, ponieważ temperatura cieczy jest równa temperaturze pary w kotle. Zmniejszenie ilości redukuje zużycie wody uzupełniającej, przynosząc oszczędność wody i kosztów.
Typowe procesy stosowane w tych obiektach
- Filtracja mechaniczna (redukcja zanieczyszczeń mechanicznych, zabezpieczenie urządzeń i instalacji wodnej);
- Zmiękczanie wody (redukcja twardości wody, ochrona i wydłużenie żywotności poszczególnych urządzeń);
- Odwrócona osmoza (RO) (wytwarzanie wody o niskiej przewodności);
- Elektrodojonizacja (EDI) (wytwarzanie ultraczystej wody).