Stacje zmiękczania wody
Stacje zmiękczania wody przeznaczone są do redukcji wapnia i magnezu znajdującego się w wodzie. Na drodze wymiany jonowej jony wapnia i magnezu wymieniane są na jony sodu. Tak zmiękczona woda, pozbawiona wyżej wymienionych pierwiastków, przeznaczona jest do wykorzystania do zasilania instalacji ciepłowniczych, grzewczych, chłodniczych, a także w pralniach i chłodniach kominowych, w procesach płukania oraz mycia w zmywarkach itd.
Uporaj się z twardą wodą
Wysoka twardość wody, czyli zawartość rozpuszczonych związków głównie wapnia i magnezu, jest bez wątpienia jedną z największych uciążliwości użytkowych podczas korzystania z wody. Skutki twardej wody odczuwalne są podczas eksploatacji budynków mieszkalnych, ale również w instalacjach budynków usługowych i przemysłowych wielu branż. Zmiękczanie wody zapobiega powstawaniu osadów wapnia w rurociągach, kotłach parowych, urządzeniach na wodę gorącą oraz wymiennikach ciepła czy chłodniach kominowych.
Zastosowanie stacji zmiękczania wody
Zmiękczanie wody znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywane jest m.in. w poniższych branżach:
Na czym polega wymiana jonowa?
Wymiana jonowa jest procesem, podczas którego dochodzi do wymiany jonów na inne, jednak spod tego samego znaku. Transformacja odbywa się na ciele stałym lub polimerze zawierającym odpowiednie grupy funkcyjne. O materiale wykorzystywanym podczas wymiany jonowej mówi się wymiennik jonowy bądź jonit. Wymianę jonową można określić jako fizykochemiczny, ilościowy proces odwracalny. Biorą w nim udział równoważne ilości jonów dodatnich (wymiana kationowa) lub jonów ujemnych (wymiana anionowa).
Aplikacje
Stacje zmiękczania wody wykorzystuje się w przemyśle powszechnie. Do najczęstszych zastosowań zaliczamy:
Uzdatnianie wstępne
Zapewnienie odpowiedniej jakości wody zasilającej dla urządzeń RO to zadanie, za które odpowiada stacja wstępnego przygotowania wody. Na podstawie otrzymanej analizy wody surowej oraz wymagań instalacji Watersystem przygotowuje i dobiera adekwatne do potrzeb systemy obróbki wody zasilającej. Zadaniem wstępnego przygotowania wody jest pozbawienie wody wapnia czy chloru, czyli pierwiastków, które odpowiadają za blokowanie membran. Dzięki zastosowaniu układów zmiękczania wody eliminujemy jony wapnia z wody, a tym samym wydłużamy żywotność membran.
Dzięki indywidualnemu i elastycznemu podejściu do budowy urządzeń, na podstawie uzgodnień z klientem dostarczamy urządzenia wyposażone w komponenty renomowanych producentów.
Stacja zmiękczania wody - jak działa?
Woda uzdatniona przez stację wstępnego uzdatniania podawana jest do jednostki odwróconej osmozy, gdzie przy pomocy pompy wysokiego ciśnienia transportowana jest na membrany. Ciśnienie wytwarzane przez pompę powoduje przejście 75-90% czystej wody (permeatu) przez membranę, natomiast zatężony roztwór zwany koncentratem odprowadzany jest do kanalizacji. Woda czysta magazynowana jest w zbiorniku wody wyposażonym w czujniki poziomu wody.
Budowa urządzeń dostosowana do indywidualnych oczekiwań
Komponenty będące na wyposażeniu urządzeń, w tym elementy kontrolne i pomiarowe, niemal w całości mogą zostać dopasowane do potrzeb klientów.
Dostarczane stacje zmiękczania wyposażone są w automatyczne głowice sterujące wykonane z Norylu.
Żywica zatrzymuje jony wapnia i magnezu, zastępując te cząsteczki jonami sodu. Za jej pomocą można skutecznie zredukować twardość wody.
Zbiorniki ciśnieniowe wykonane z tworzywa sztucznego wzmacnianym włóknem szklanym zapewniają wysoka odporność i wytrzymałość nawet w najcięższych warunkach.
Ważnym elementem każdej stacji RO jest jej układ sterujący. Dostarczamy jednostki wyposażone w sterowniki dostosowane do wykonywanego zadania. Sterownik umożliwia monitorowanie pracy stacji, w tym konfigurację wielu parametrów wpływających na pracę systemu.